Bebek ve Anne Psikolojisi

Yeni bir araştırma, anneler ve küçük çocuklar arasındaki ana bağ bağının – ya da onun yokluğunun – çocukların romantik ilişkilerdeki davranışlarını on yıl sonra tahmin edebileceğini öne sürüyor.
Araştırma öncesi hatıraların bile genç ruhlara sıkıca bastırıldığına dair kanıtlar ekleyen araştırmacılar, annelerine daha sıkı bir şekilde bağlanmış çocukların, şimdi yetiştirilen, ilişki çatışmalarını çözmede, bu çatışmalardan kurtulmada ve istikrarlı bir şekilde zevk almada, ilişkilerini çözmede daha başarılı olduğunu bulmuşlardır. Erken yetişkinlikte romantik ortaklar.
Minnesota Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Jeffry A. Simpson, “Erken yaşamın yetişkin davranışlarıyla ilgili kalıcı etkilerini bulmak, çünkü yaşam koşulları değiştiğini bulmak çok zor” dedi. “İnsanlar değişir, ancak birçok insanın erken deneyimlerinden bir istikrar çekirdeği vardır.”
Simpson ve meslektaşları, anneleri ücretsiz doğum öncesi bakım alan Minnesota Uzunlamasına Risk ve Uyum Çalışması’nın bir parçası olarak 1976 ve 1977 doğumlu 75 çocuğun verilerini inceledi. Bu ilk doğan çocuklar, 20 ve 21 yaşlarındaki romantik partnerleriyle ilişkileriyle sonuçlanan görüşmeler, anketler, öğretmenler ve velilerin notları ve diğer gözlemlerle düzenli aralıklarla değerlendirildi.
Anne-çocuk bağını ölçme
Çocuklar 12 ve 18 aylıkken, çocukların birbirleriyle ayrıldıkları ve anneleriyle tekrar bir araya geldikleri “Garip Durum” adlı stresli bir laboratuvar prosedüründe videoya çekildiler. Anneleriyle güvensiz bir bağ kurmuş sayılanlar – deney boyunca sıkıntılı kaldıkları anlamına gelir – yirmi yıl sonra romantik partnerleriyle büyük ilişki çatışmalarını çözmeye çalışırken daha olumsuz duygular bildirmiştir.
Ancak Simpson, bu sonuçların, ilkokuldaki çocukların sosyal becerileri (öğretmenler tarafından derecelendirildiği şekilde) ve 16 yaşındaki en iyi arkadaşlarıyla ilişkilerinin gücü gibi faktörlerden de etkilendiğini belirtti.
Simpson, “Annenize çocukken güvenilmez bir şekilde bağlıysanız, ancak yetişkin olarak gerçekten kararlı bir partneriniz varsa, temelde sizi ilişkinizde 20 yıl sonra ilişkinizde disfonksiyonel davranış göstermekten koruduğunuzu tespit ettik” dedi. “Tüm hayatın boyunca güvensiz olmak için kaderini değilsin.”
Örneğin, bebek olarak güvenli bir şekilde bağlanmayanların, iki ya da iki yıl sonra, eşleri 20 ya da 21’de daha iyi “çatışma kurtarma” göstermiş olmaları durumunda 23 yaşındayken eşleriyle birlikte olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söyledi.

livescience.com
Share

Bunlara da göz atabilirsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir